Мая Манолова: „В здравеопазването не може да има лимити“
„Ако мога да обобщя с едно изречение ситуацията в сектора, тя е: „Парите се увеличиха, проблемите се увеличиха още повече.“
Така започна своето изказване г-жа Мая Манолова, омбудсман на Р. България, на днешната обществена дискусия, посветена на проблемите в здравеопазването.
Г-жа Манолова коментира като рекорден броя на жалбите постъпили в институцията на омбудсман от началото на годината досега.
„Това наложи да седнем отново около масата и да поставим проблемите в здравеопазването „публично, честно и без замазване“
„Като омбудсман не мога да остана безучастна както към проблемите на пациентите, така и към проблемите на медицинските специалисти в системата“
Множеството жалби от пациенти, пациентски организации, съсловни организации, лечебни заведения от различни населени места, отразяват реалната картина в сектора на здравеопазването, коментира г-жа Манолова.
Основните проблеми, посочени в жалбите са свързани с достъпа до спешна помощ, достъпа до лекарства, качеството на предлаганите медицински услуги и доплащането на медицинските услуги и изделия.
Като особено тревожен г-жа Манолова посочи факта за финансовите проблеми на лечебните заведения. Освен болниците в Ловеч и Видин и тези в Димитровград, Дупница, Стара Загора, също са във финансов колапс.
По данни на г-жа Манолова 12 лечебни заведения, които са във фактическа несъстоятелност, са подали жалби пред главна инспекция по труда за неизплатени заплати и настояват да се търси съдебно решение на проблема им.
„Призовавам министъра, който днес ще субсидира болниците във Враца и Ловеч, да отдели необходимите финансови средства и за останалите болници, които са в тежко финансово състояние.“
И добави:
„А също и Касата да изплати 150 мил. надлимитна дейност, изработена от болничните заведения през последните няколко години.“
„Буквално вчера сме сезирани с жалби за проблемите, които изникват пред болниците във връзка с лимитите за 2018 г. , които въпреки повишаване на средствата и цените на някои пътеки, повтарят нивото от 2017 г. , което означава, че за същите пари, ще се лекуват по-малко пациенти“ – коментира М. Манолова.
Омбудсманът се спря и на проблемите с ръководството на НЗОК и на това, че управителят отсъства от няколко месеца, точно, когато се сключват договорите с лечебните заведения.
Мая Манолова оцени като тревожна информация за преразход на средства за лекарства, който, по прогнози, ще надмине 80 млн до края на годината.
„Въпреки отмененият мораториум върху новите лекарства, те не се отпускат. Всичко това очертава една тревожна тенденция, която изисква съответни реакции. Погледите са отправени към здравното министерство, очакваме г-жа Начева да се включи в днешната дискусия, защото, най-важният въпрос е дали МЗ има визия, как ще се справи с проблемите в системата.“
Г-жа Манолова настоя за повече подробности около т.н. „нов модел на финансиране“ на болничните заведения, за параметрите, в които ще бъде това финансиране.
„Не сме чули параметри, а в същото време са отменени актове на предишни МЗ, сега се приемат отново, което значи, че здравната система се лекува с „повече от същото.“
„Като омбудсман аз нямам готови решения, нямам власт да наложа наложа своето виждане, но имам конституционен ангажимент да защитавам правата на българските граждани съм свикала днешната дискусия“ – заяви в заключение г-жа Мая Манолова и посочи своите виждания и препоръки за излизане от ситуацията.
Тя се обяви за безлимитно здравеопазване, защото лимитите в здравеопазването могат да се налагат само по законите на медицината; за реформиране на здравеопазването; за премахване на несправедливостите в системата на здравеопазването, свързани с достъпа до медицинска помощ, до здравно осигуряване, с несправедливостите в заплащането на клиничните пътеки и последвала от това несправедливост в заплащането на лекарите; с доплащането на медицинските услуги и изделия; с мизерните заплати на медицинските сестри и посочи, че оттук нататък думата има Министерството на здравеопазването.