Решава ли Сetrorelix-ът проблема с поликистозните яйчници?
Синдромът на поликистозните яйчници (PCOS) е хетерогенно хормонално разстройство, характеризиращо се ановулационни менструални цикли и хиперандрогенизъм. Среща се при 5 – 10 % от жените в репродуктивна възраст и е една от основните причини за безплодието в световен мащаб.
Нарушенията в хипоталамо-хипофизарна дисфункция, повишената инсулинова резистентност и свързаната с нея хиперинсулинемия, високите нива на лутеинизиращия хормон (ЛХ) и последвалата от това повишена андрогенната продукция от яйчниците; повишеното ниво на свободния (активен) тестостерон; стимулация на активността на ензимите, участващи, както в яйчниковата, така и в надбъбречната продукция на стероидни хормони, специално на андрогените са част от патофизиологията на PCOS. Заедно с това, повечето жени с PCOS показват и по-високи нива на анти-Мюлеров хормон (АМН).
Дали вътреутробният излишък на AMH може да повлияе върху развитието на женския плод и да предопредели раждането на дете с PCOS?
Екип, ръководен от Паоло Джакобини (Paolo Giacobini) от Френския национален институт по здравеопазване и медицински изследвания, е изчислил, че нивата на AMH са с 30% по-високи при бременни жени с PCOS, отколкото такива без този синдром. Тъй като е налице наследствен компонент на състоянието, те решават да проверят дали жените с този хормонален дисбаланс раждат дъщери с PCOS?
проф. Робърт Норман (Robert Norman)
„Това е радикален нов подход към синдрома на поликистозните яйчници и открива широк спектър от възможности за по-нататъшното изследване“, обяснява Робърт Норман (Robert Norman) от Университета на Аделаида, Австралия, съобщава New Scientist
В проучването изследователите инжектират бременни мишки с AMH, така че да имат по-висока от нормалната концентрация на хормона. Наистина те раждат дъщери, които по-късно развиват подобни на PCOS симптоми. Те включват проблеми с плодовитостта, забавен пубертет и нереализирана овулация.
Според изследователите добавеният хормон AMH изглежда предизвиква свръхстимулацията на определен набор от мозъчни клетки, наречени GnRH неврони, които са отговорни за контрола на нивата тестостерон в организма. Следователно потомството показва по-високи нива на тестостерон. Резултатът е „маскулинизация на женския плод“ и „PCOS подобен репродуктивен и невроендокринен фенотип“ до достигане на зрялост.
Но най-важното е, че екипът не само може да определи причината за PCOS, но и успя да обърне процеса (засега – при мишки). За да го направят, изследователите третират поликистозните мишки с лекарство за инвитро оплождане, наречено cetrorelix, което кара симптомите да изчезнат.
Екипът планира да тества лекарството върху хора. Клиничните изпитания се планират да се проведат по-късно през годината.
„Това може да бъде привлекателна стратегия за възстановяване на овулацията и в крайна сметка да се увеличи процентът на бременност при тези жени“, разказва Джакобини, съобщава New Scientist .