Имунотерапията набира скорост
Днес в пресклуба на БТА се състоя пресконференция на тема: „Имуноонкологията в лечението на злокачествените заболявания“, с която бе поставено началото на серия от информационни мероприятия под надслов: Имунотерапията – от превенция до лечение“. Пресконференцията бе организирана от фармацевтичната фирма MSD, по повод световния месец в борбата с меланома на кожата и рака на пикочния мехур и има за цел представи най-новите успехи на имунотерапията и нейното значение в борбата с онкологичните, инфекциозни и ваксинопредотвратими заболявания.
Д-р Марчела Колева, завеждащ Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна“, запозна присъстващите с рака на пикочния мехур. Тя изнесе факти във връзка с честотата и предразполагащите фактори за развитие на зоболяването. По думите на д-р Колева, по данни от Националния рамков регистър новозаболелите през 2015 г. са 1 745 българи, ракът на пикочния мехур е четвърто по честота сред мъжете и на осмо място сред жените и допълни, че тютюнопушенето, хроничните инфекции и недостатъчният прием на вода са сред факторите, увеличаващи риска от заболяване. За всеобща радост в 80 – 90% от случаите заболяването се диагностицира в ранен стадий и това благоприятства неговото лечение и прогноза. Като предразполагащи фактори д-р Колева посочи тютюнопушенето, хроничните инфекции, недостатъчния прием на вода.
Д-р Красимир Киров, завеждащ Клиниката по онкодерматология в СБАЛО, говори за една от най-агресивните и, за съжаление, напоследък зачестяващи форми на рака на кожата, какъвто е меланомът.
„Преди 200 години меланомът е бил много рядко заболяване, лекарите с най-голяма практика са имали по един-двама пациента“,
и като причина посочи „излагане на ултравиолетовите лъчи“,
Изнесената от д-р Киров статистика показва, че през 2015 година болните с меланом на кожата у нас са били 350 000 души, докато пет години по-рано те са били 220 000. Специалистът добави, че въпреки профилактиката, тенденцията към зачестяване на заболяването е в световен мащаб.
Лекторите коментираха имунотерапията на рак като съвременен подход в профилактиката и лечението – разработването на ваксини за рак, цитокинова терапия, адаптивни клетъчни терапии и прилагане на имуно-активиращи антитела. Основният принцип на всеки от тези подходи е да се използва специфичността на имунната система, за да се осигури по-ефикасно и поносимо лечение в сравнение с други по-конвенционални лечения, като химиотерапия и радиотерапия.
Като се има предвид, че меланомът е имуногенен тумор, последните клинични разработки върху имунния отговор може да се окажат съдбовни в неговото лечение. да играе важна роля при лечението.
––––––––––––––––––––––––––––––––
2 Отговори
[…] Имунотерапията набира скорост […]
[…] изследвания ние ще съумеем да използваме силата на имунната система и да спомегнем за удължаването на живота или за […]