Излишна захар – проблеми с паметта при децата
Учените много отдавна съветват родителите да ограничат захарта в диетата на децата си. Прекомерната й употреба влияе негативно върху здравето на децата, защото освен до наднормено тегло и затлъстяване, тя предизвиква и проблеми с паметта. Това се посочва в последните научни данни, публикувани в „American Journal of Preventive Medicine“.
В рамките на проекта „Viva”, в периода 1999-2002 г., са били изследвани 1000 жени. Вниманието на изследователите е било насочено към храненето им. Оценена е била и диетата на децата им в ранното им детство. Изследвани са били преди всичко техните познавателни възможности в ранната и средната детска възраст, т.е. на възраст около 3 и 7 години.
Оказало се, че децата на жените, които ежедневно са консумирали над 50 грама захар, са имали по-ниски резултати в когнитивните тестове, отнасящи се до паметта и способностите да се решават проблеми в сравнение с връстниците им, чийто майки са прилагали по-здравословен хранителен режим.
Употребата на сладки газирани напитки, особено по време на бременност, било свързано с по-слаби резултати, както в сферата на вербалните, така и на невербалните умения. В същото време употребата на сладки газирани напитки при децата на около 3 години корелират с по-лоши моторни, визуално-пространствени и зрителни възможности, а при децата на 7 години с по-лоши вербални умения.
***
Вижда се, че едно неправилно хранене на майката по време на бременност, както и нездравословната диета на детето през първите години от живота му могат да имат дълготрайни негативни социални последици за детето. Защото занижените когнитивни възможности означават в много случаи попадане и/или изпадане в долните нива на социалната йерархия. Така че за родителите е важно да не „убиват“ бъдещето на децата си заради захарта.
Източници: Wprost/RZ (2018) Nadmiar cukru w okresie ciąży prowadzi do problemów z pamięcią dzieci. W: Rynek Zdrowia, z 10 maja. http://www.rynekzdrowia.pl/badania-i-rozwoj/badania-nadmiar-cukru-w-okresie-ciazy-prowadzi-do-problemow-z-pamiecia-dzieci,183855,11.html
Cohen, J. F. W., Sh. L. Rifas-Shiman, J. Young, E. Oken (2018) Associations of Prenatal and Child. In: American Journal of Prevantive Medicine. DOI: https://doi.org/10.1016/j.amepre.2018.02.020
–––––––––––––––––––––––
Материалът ни бе предоставен от доц. Божидар Ивков
Доц. д-р Божидар Ивков е роден на 18 юли 1956 г. През 1983 г. завършва специалност „социология“ в СУ „Св. Кл. Охридски“. През 2003 защитава успешно дисертация на тема „Инвалидност и социални бариери“. През 2008 г. се хабилитира и е доцент в Института по социология, а от 2010 в Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Автор е на 11 книги и монографии, в т.ч. три колективни, девет студии и над 50 статии, публикувани в български и чуждестранни издания. Автор е и на редица Наръчници в помощ на хората с инвалидност. Преводач от руски, полски и английски на материали, свързани с инвалидността, медицината и здравеопазването. Участник в създаването и реализацията на повече от десет научни проекта.
Сред по-значимите му работи са: Ивков, Б., З. Тонева, П. Попиванов, Д. Драганов, И. Янков, Т. Ампирска (2017) Здраве и качество на живот, свързано със здравето. София. ISBN: 978-954-92967-7-8, 150 с. // Ивков, Б., А. Атанасов, С. Съйкова, З. Тонева, С. Тодорова, П. Попиванов, Д. Драганов, И. Янков, Т. Ампирска (2017) Разходи за здраве от джоба и неравенства в здравето в България. ИК УНСС, София. ISBN: 978-619-232-028-7 // Ивков, Б. (2010) Социален контекст на видимата инвалидност. Издателство „Омда” [http://www.omda.bg/biblioteka/bojidar-ivkov/ivkov-koritsa.htm] ISBN 978-954-9719-23-9 // Ивков, Б. (2006) Модели и концепции за инвалидността. Издaтелство „Славена”. Варна. ISBN 978-954-579-598-5
Б. Ивков поддържа и блог (https://bojidarivkov.wordpress.com/), на страниците на който са публикувани над 700 публикации за по-малко от 6 години, като повече от половината са посветени на социология на инвалидността, социология на медицината, социология на здравеопазването, медицинска антропология, социология на социалната политика и др.