„Злокачествените заболявания на кръвта вече не са смъртна присъда“
На всеки 35 секунди един човек в света се диагностицира със злокачествено заболяване на кръвта. Ракът на кръвта е петото по разпространение онкологично заболяване и е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване при децата.
У нас болните от тази група заболявания са 6000, от които 1500 нови случаи.
Това стана ясно от проведената на 17 май пресконференцията на тема „Постиженията в онкохематологията: от обричаща диагноза до нов живот“, с която бе поставено началото на 6-месечна информационна кампания за злокачествените заболявания на кръвта. Организатори на мероприятието са: Българско сдружение „Лимфом“, Българското медицинско сдружение по хематология (БМСХ), Българско медицинско дружество по детска хематология и онкология (БМДДХО) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Целта на кампанията е да повиши информираността на обществото по отношение на злокачествените заболявания на кръвта и възможностите за ранна диагностика и съвременно лечение, както и да привлече вниманието към значението на иновациите при лечението на злокачествените заболявания на кръвта.
Г-жа Пиринка Петрова, председател на сдружение „Лимфома“, говори за все ограничените възможности за ранна диагноза на злокачествените заболявания и произтичащите от това забавено лечение и неблагоприятна прогноза, но заедно стова, тя подчерта и постигнатия напредък , благодарение на използваните иновации. Благодарение на тях процентът на 5-годишна преживяемост се е увеличила от 3% до 92%.
По данни на The Leukemia&Lymphoma Society (LLS) при пациентите с миелом от 12% в началото на 60-те години на миналия век тя е достигнала до 50% през 2012 г. Този процент при пациентите с Неходжнкинов лимфом се е увеличил от 31% на 73%, при хората с Ходжнкинов лимфом – от 40% на 89% и при пациентите с левкемия – от 14% на 63%. Изключително голям успех бележат иновациите при лечението на остра лимфобластна левкемия, диагностицирана при деца до 15 години, коментира още г-жа Пиринка Петрова.
За успехите и напредъка в лечението на онкохематологичните заболявания говори и проф. д-р Жанет Грудева, национален консултант по клинична хематология и началник на Клиниката по клинична хематология в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив. Тя акцентира и на финансовата страна на лечението и коментира недостатъчните средства, които НЗОК предвижда за лечение на този вид заболявания. Проф. Грудева коментира конкретно недостатъчното финансиране от страна на държавата на остра миелоидна левкемия – при необходими 10 000, НЗОК отпуща едва 800 лв.
„Злокачествените заболявания на кръвта вече не са смъртна присъда“, заяви председателят на Българско сдружение „Лимфом“
и подчерта огромното значение на иновации, като средство за лечение и постигане на по-добри резултати.
„Както кръвта е извор на живота, така и хематологията през последните десетилетия е медицинска наука, извор на стратегически открития за природата на заболяванията, за нови високо-технологични диагностични методи, за революционни възможности да прицелим лечението към най-уязвимите мишени на болестта. Открития, които след това бързо навлизат и в други медицински дисциплини, особено свързани с лечението на вродени или злокачествени заболявания“, обясни проф. Генова