Неделчо Тотев: „Как така дейности ще се броят на легло, на креват, на мебел?“
Д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници в България, остро разкритикува начина по който е формирана Националната здравна карта и изрази несъгласие с модела, по който се опитват да регламентират обема на работа в болниците.
„Как така дейности ще се броят на легло, на креват, на мебел?“, попита Тотев и посочи, че точно по този начин е формирана Националната здравна карта.
„Не са взети предвид тежките диспропорции в съществуващата система на здравеопазване и голямата задлъжнялост на болничните лечебни заведения, не са направени задължителните оценки за социални, икономически и други последици“, отбеляза Неделчо Тотев. Според него представената НЗК не е съобразена с изготвените преди това Областни здравни карти и като пример даде работната група, в която той е участвал и на която въпреки заявката за увеличение на леглата, те после са намалени. Като пример за диспропорция Неделчо Тотев посочи факта, че за областите Хасково и Смолян се налагат равен брой от 19 легла за ортопедия, въпреки че Хасковска област е два пъти по-голяма като население от Смолян. Според него абсурдно е при област от 230 хиляди души да има само 19 ортопедични легла, които биха били запълнени само с дена катастрофа.
„Никаква логика няма в това разпределение. Няма и никаква методика, има гледане в съответните цифри, там където на някои чиновник му се струват цифрите повече, ги намалява, там където са малко, ги оставя“, категоричен бе д-р Тотев.
Като пример за абсурда на разпределение на дейностите, Неделчо Тотев посочи случая Хитрино, където пациентите са били приети в Шуменската болница. Болницата след това не си е получила парите за лечението, въпреки че е спасявала животи. Късметът е, че инцидентът е станал в края на месеца, което означава, че просто лечението ще отиде в надлимитната дейност. „Няма значение – областна, общинска, университетска – болница, те спират да работят на 22 число и чакат да дойде 1 число. Спешните случаи не могат да ги върнат, но трупат дългове. Ако са приети между 22-ро и 30-то число повечето са спешни пациенти, които остават за сметка на лечебното заведение“ – остро критикува председателят на Сдружението на общинските болници в България.