Е-търгът отиде в историята
С решение на Върховния административен съд (ВАС) от 25 април 2018 г. окончателно се налага вето върху електронния търг за лекарства. Поради тази причина Министерството на здравеопазването спря обществената поръчка, с което отпадна възможността болниците да получат лекарства на по-ниски цени, както обещаваше МЗ.
Съобщението за края на търга за сключване на рамкови споразумения от Централния орган за покупки в сектор „Здравеопазване“ (ЦОПСЗ) чрез е-система за купуване на лекарства за нуждите на лечебните заведения е публикуван в сайта на ресорното ведомство.
Да припомним, че споровете около електронния търг започнаха през 2016 г. Тогава, при първоначалния вариант на обществената поръчка, министерството планираше да изразходи 1 млрд. лв. за общо 765 молекули и 145 болници и да осигури количества за две години. Платформата трябваше да проследява движението на медикаментите и да регулира публичните разходи за тях и да спре порочните практики. В началото на 2017 г. търговец на едро обжалва процедурата пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и процедурата бе спряна. По времето на министър Николай Петров бе направен опит за нейното подновяване, но се сблъска отново с недоволство и негативни реакции. Предвиждаше се новият търг да бъде на стойност около 850 000 лв. и да обслужва 130 лечебни заведения само с онкологични лекарства. За съжаление в началото на тази година поръчката отново беше блокирана поради протест на търговец на едро.
Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване, което значи, че е-търгът няма бъдеще.