Д-р Ботев от МБАЛ – Добрич: „Ако трябва да дефинирам медицински проблема, не е нужна упойка, а реанимация.“
Сн: ИА „Добруджа“
Във връзка с появилите се в медиите коментари за критичното положение в МБАЛ – Добрич и вероятността от закриване на важни отделения, като неонатология и кардиология, д-р Бисер Ботев – анестезиолог в ОАРИЛ, с 20 годишен стаж в лечебното заведение, споделя своето мнение за причините довели до това състояние, а също и възможностите за излизане от него, съобщава ИА „Добруджа“.
„Ако трябва да дефинирам медицински проблема, не е нужна упойка, а реанимация.“
Според д-р Ботев положението на болницата наистина е сериозно и това е резултат от „рестриктивната политика на здравното министерство.“ Болницата наистина е в много тежко състояние, признава д-р Ботев. Освен финансовия проблем, лекарят посочва и други – липсата на лекари и медицински сестри, което допълнително утежнява работата, а в в бъдеще ще доведе и до закриване на отделения. Като една от причините за липсата на кадри д-р Ботев посочва „сянката на един голям град – Варна“. Много лекари, работили преди това в Добрич, са предпочели Варна заради по-добрите финансови условия, които предлагат тамошните болници. Следователно проблемът е преди всичко финансов.
„Затова мерките трябва да са тежки и непопулярни“, добавя той.
Липсата на млади кадри д-р Ботев обяснява със същата причина – недостатъчна финансова обезпеченост и липса на мотивация, неясна професионална реализация.
„Ако погледнем макроикономически болницата, тя изглежда добре. Няма дългове, всичко е наред, финансово стабилна. По показатели и по дейност дори абсолютно стабилна. Дори обемът дейност има добър показател, но всичко това е за сметка на хората които работят вътре. Те работят повече от това, което трябва да изработят.“
„Не знам какъв е полезният ход на новото ръководство, но то така или иначе ще търси решение. Може би трябва да се обърне към добричката общественост, за разбиране и помощ. Трябва да се обърне към община Добрич. Да, болницата е с държавно участие, но акционери са и град Добрич и общините в областта. Те имат възможност да помогнат да се стабилизира лечебното заведение. Ако останем без него трагедията ще бъде голяма, основно за гражданите от областния град и останалите общини.“
Според д-р Ботев политиката на новото ръководство трябва да включва работа с обществеността – гражданите на Добрич, а също и тясно сътрудничество със Здравната комисия в Общинския съвет.
Лекарят напомни, че преди годино МБАЛ – Добрич бе час от МУ – Варна. Дали не е възможно отново да се разкрие филиал на университета? „Така може би болницата ще се напълни с млади хора, които да виждат кариерно развитие и по-добри условия и да работят. Най-важното е да работят“ – завърша коментара си д-р Ботев.