Не вярваме в единния финансов модел
Снимка: Радио Ст. Загора
„Нашите притеснения – на директорите на държавни болници, не са свързани с това, че ще бъдат извършвани строги контроли върху финансовите дейности на болниците – ние сме за това. Ние сме притеснени от частта, в която се казва, че не може да се дава допълнително материално стимулиране на лекарите и сестрите в болниците, които имат просрочени задължения. Ние първия месец няма да дадем допълнително материално стимулиране, на втория месец няма да има на кого да ги даваме, защото всички лекари и сестри ще напуснат“, това заяви в ефира на БНР директорът на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Хасково д-р Георги Гелов по повод предстоящото въвеждане на единен стандарт за финансово управление на болниците.
На същото мнение и зам.-директорът на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Св. Георги“ в Пловдив Момчил Мавров. Г-н Мавров се опита да анализира причините за дълговете на болниците и сподели, че според него, те се натрупват най-много от спешния прием, продължителното и тежко лечение в реанимация и белодробните болести.
„Не смятам, че с въвеждане на еднакви правила за финансово управление на всички държавни болници ще бъде даден нужният терапевтичен отговор на проблемите в страната. Капацитетът, регионът на дейност, функциите, материалното и финансово състояние, обезпечаването с ресурси на отделни държавни болници са твърде различни – говорим за ефективно прилагане на еднакви правила на поведение за всички държавни лечебни заведения„.
Според г-н Мавров такъв един подход ще доведе до ограничаване на възможността за допълнителни приходи и по-голяма печалба в лечебните заведения, а незаплащането на надлимитните дейности ще стане причина за сериозни загуби. Това положение че се оказе особено тежко за по-малките болници, коментира той.