Лекарите ли са престъпници или системата е сбъркана
„Безстопанственост ли е най-тежкото обвинение, което може да излезе от обвинението на разследване болници“, попитаха водещите на Нова Тв говорителя на гл. прокурор – г-жа Румяна Арнаудова, по повод разследването на 13 нови болници, между които и големи лечебни заведения в столицата.
„За това престъпление сме събрали данни към настоящия момент“ заяви тя и добави, че ще бъдат разгледани всички договори, които са били сключени в инкримирания период.
„Считаме, че освен незаконосъобразно сключените договори за наеми, апаратура , да сключени и други неизгодно сключени сделки. Със сигурност част от разследването ще бъде и дейността на длъжностните лица от съответното министерство или съответната регионална ЗОК, които са дали разрешение за осъществяване на медицинска дейност в нарушение на закона.“
Г-жа Румяна Арнаудова припомни, че действията на прокуратурата са започнали още през декември 2017 г., когато моделът „болница в болница“ бе установен за първи път във ВМА и по повод на което главният прокурор разпореди проверка, която да се извърши и от МЗ, и от главна инспекция на Народната полиция. Резултат от проверката е започналото тогава разследване във Враца. В размките на тези проверки са разгледани 329 договора, сключени от общински и държавни договори, които в голямата си част, считаме за незаконосъобразни кажа още г-жа Арнаудова.
Дали лекарите са с спрестъпна мисъл и намерения, или има системен проблем, който ги кара да постъпват така? Винаги безстопанствеността е с користна цел, с цел облага?
„Ние сме установили за съществуването на системен проблем“ – заяви г-жа Арнаудова.
Прокуратурата ще направи всичко възможно за да се преустанови тази порочна практика „болница в болницата“, каза г-жа Арнаудова и добави, че за да бъдат безпристрастни, всички разследвания ще се водят от Софийска градска прокуратура.
Целия разговор можете да чуете тук: