Връзката деменция – антихолинергични лекарства
Някои лекарства, предписвани на пациенти с депресия, болест на Паркинсон и инконтиненция на урината имат връзка с развитието на деменция. Това твърдят британски учени. Проучванията са направени в Източния университет (University of East Anglia), резултатите са публикувани в Британския медицински журнал (British Medical Journal).
Учените са проучили медицинските картони на 40 000 пациенти над 65 г., страдащи от деменция и на още 300 000 без такива оплаквания. Те са се опитали да установят дали съществува връзка между антихолинергичните препарати, които пациентите са използвали през последните 20 години и деменцията.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Деменцията не е заболяване, а съвкупност от симптоми, свързани с нарушения в паметта, възможностите за разсъждаване и социално общуване. Тежките форми на тези симптоми водят до невъзможност за изпълняване не рутинни всекидневни задължения. Болестта на Алцхаймер е една от разновидностите на деменцията.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Изследователите са проследили последствията от приложението на трицикличните антидепресанти като антитриптилина, предписвани за намаляне на болката и подобряване на съня, а също и на пароксетина – селективен инхибитор на обратното свързване на серотонина. В рамките на проучването са били включени и оксибутинина, предписван при инконтиненция и на проциклидина, използван при болестта на Паркинсон.
Оказало се, че приемането на последните повишават риска от деменция с 30 %. На практика това означава, че ако у човек съществува 10 % риск от развитие на деменция, приемането на горните препарати в продължение на една година, повишава този риск на 13 %.
Амитриптилинът, който въпреки страничните си ефекти, като дезориентация и загуба на равновесие, доскоро се смяташе за един от най-ефективните антидепресанти, се приема рутинно от 1,5 – 2 млн. души в Англия. Всеки пети, използващ антидепресанти, използва именно амитриптилин.
Тук му е мястото да отбележим, че някои антихистаминови и гастроентерологични препарати, които също са антихолинергични, са останали извън проучваната група.
Според изследователите, част от проблема може да бъде свързан с факта, че хората над 65 г., използват повече лекарства.
„За последните 20 години, възрастните хора, които ползват по повече от пет препарата дневно, са се увеличили четири пъти. Много от тях имат антихолинергично действие, затова ние трябва да решим, дали този „коктейл“ от лекарства не повишава риска от деменция“, коментора доктор Ян Мейдмент (Ian Maidment – на снимката долу), от Астонския университета (Aston University).
Снимка: ВВС
Според него, лекари и фармацевти, трябва да товарят болния с по-малко лекарства, тогава, когато това е възможно.
Лекарства срещу различни разстройства действат по един и същ механизъм – блокирайки такъв невротрансмитер, какъвто е ацетилхолина и който действа върху пикочен мехур, стомах, върху очите, сърцето, но присъства в мозъка и е важен в процесите на запаметяване, обучение, съхраняване на паметта.
Изследователите не твърдят, че антидепресантите пряко водят до деменция. Много често те се предписват на хора, които преди да развият деменция, са изпаднали в депресия, или имат незадръжка на урина. Освен това съществува и „ефектът на дозата“ – колкото повече такива лекарства, толкова по-голям риск от деменция.
Авторите на проучването, предупреждават, че не е редно пациентите сами да спират или да си „назначават“ лечение.
Цялата статия в оригинал можете да прочетете тук:
https://www.bmj.com/content/361/bmj.k1315
Повече за д-р Ian Maidment можете да научите тук:
http://www.aston.ac.uk/lhs/staff/az-index/ian-maidment/
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Добавена от д-р Панайотка Панайотова
„Научи нещо ново, помогни и на другите да го научат“.
2 Отговори
[…] хора е свързано с по-нисък риск от развитие на деменция и по-ниски нива на конгнитивния […]
[…] последно време се смята, че около 1/3 от деменцията може да бъде предотвратена. Съгласно Lancet Comission , […]