Започна изпитването на „ваксина“ срещу рака при хора
Проф. Роналд Леви (Ronald Levy) и проф. Идит Сагив–Барфи (İdit Sagiv-Barfi) и ръководеният от тях екип от Stanford University School of Medicine започнаха изпитания върху хора на комбинация от препарати за лечение на рака. Комбинация от два различни имуностимулираци препарата, които, инжектирани в много малко количества в тумора, водят до неговото унищожаване, включително и на далечните метастази. Комбинацията, дала изключителни резултати при мишки – до 97% унищожаване на тумора и неговите далечни метастази, се оказала ефикасна срещу различни видове рак. Единият от двата използвани имуностимулиращи препарата е одобрен за употреба при хора, а другият е тестван при хора в няколко несвързани клинични проучвания, преди това. От януари 2018 г. е започнало клиничното изследване на препаратите върху пациенти с лимфом.
По думите на проф. Леви, който е професор по онкология, методът е основан на въздействието на препаратите върху Т- клетките на имунната система на „локално ниво“ и предизвикване на имунен отговор на организма. Активираната по този начин имунна система унищожава тумора, включително и далечните метастази. Учените са на мнение, че методът може да се използва за предотвратяване на рецидивите на рака и за намаляване обема на тумора в предоперативната подготовка.
„Приложението на двата препарата води до унищожение на тумора, като се избягва необходимостта от идентифициране на специфичните за тумора антитела, а също и въздействие върху цялата имунна система“, коментира професор Леви – “ При това в много ниски дози за двата агента“.
Цялата статия в оригинал можете да прочетете тук:
https://med.stanford.edu/news/all-news/2018/01/cancer-vaccine-eliminates-tumors-in-mice.html
Проф. Роналд Леви е роден на 6 декември 1941 г. в Калифорния, САЩ.
Завършил е медицинския колеж към Станфордския университет, Харвардски университет (1963 г.), Станфордски университет (1968 г.).
Той е сред пионерите в областта на раковата имунотерапия, чиято цел е имунната система да се „впрегне“ в борбата с рака. В неговата лаборатория е разработен препаратът Ритуксимаб (Rituximab), едно от първите моноклонални антитела, които въздействат върху CD20 антигените, локализирани върху повърхността на нормалните и малигнени В-лимфоцити.
„Постиженията на имунотерапията променят медицинската практика“, убеден е професорът.
–––––––––––––––––––––
Добавена от д-р Панайотка Панайотова; drppist@abv.bg
Всичко ново ме интересува. Обичам да го споделям и с други любознателни.
3 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] Започна изпитването на „ваксина“ срещу рака при хора […]