Прочитания: 167
Днес след обяд в Резиденцията на британското посолство се проведе четвъртия модул от обучението за здравни журналисти „Часът на диабета“.
Обучението се организира от българският клон на фармацевтичния фирма „Астра Зенека“ и е част от Академията за журналисти, която фирмата стартира преди две години.
Темата за захарния диабет и по-специално за т.н. Тип 2 – инсулинозависим диабет, е социално значима, тъй като диабетът е тежко, хронично заболяване, което изисква непрекъснато лечение и хранителен режим, а усложненията му водят до значителна, трайна инвалидизация на болния.
Тази година акцентът на семинара бе диабетната остеопороза, едно от най-тежките усложнения на заболяването.
„Ранното комплексно лечение на диабет тип 2 е от съществено значение за добрия контрол на болестта. Фокусът върху превенцията на усложнения и на съпътстващи заболявания като остеопорозата е стъпка в правилната посока на лечение на пациента“, каза Зоя Паунова, изпълнителен директор на АстраЗенека България.
Темата за диабетната остеопороза бе коментирана от проф. д-р Анна Мария Борисова, председател на Българско дружество по ендокринология.
Снимка: КРОСС
Проф. Борисова описа остеопорозата като „тихо“, безсимптонно протичащо заболяване, засягащо предимно жени – над 80% – особено след менопаузата, чието диагностициране обикновено става след настъпването на сериозни усложнения като фрактури или деформации на гръбначния стълб. Най-чести са компресивните фрактури на гръбначния стълб, следвани от тези на бедрената шийка. Фрактурите на бедрената шийка са изключително опасни, защото освен, временната или трайна инвалидизация, която причиняват, повишават и риска от смърт.
50% от счупванията на бедрената шийка умират в първата година след фрактурата, каза проф. Борисова.
Тя изнесе и тревожна статистика, според която от изследваните над 2000 жени над 50-годишна възраст в България през 2002 г., 17% са били с остеопороза, а 46% с остеомалация. Според проф. Борисова на диабета, до голяма степен се явява и профилактика на остеопорозата: правилно хранене – диета богата на белтъци, калций и вит.D, корекция на наднорменото тегло, двигателна активност, борбата с тютюнопушенето и алкохола са начините за намаляване на риска от едното и другото заболяване.