Здравословното хранене в центъра на неформалния съвет на здравните министри днес
Здравословното хранене при децата и затлъстяването при подрастващите е една от темите на неформалния съвет на здравните министри от Европейския съюз, който се провежда в София, коментира д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор, по БНТ тази сутрин.
Темата за здравословното хранене при децата е поставена като акцент на днешния неформален съвет, защото: „Ако влагаме средства само в болници, само в лекарства никога няма да излезем на печалба, както се казва и че ако не си пазиме здравето, а само се лекуваме доникъде няма да я докараме. За превенция се говори често, говори се високопарно и когато опрат нещата до реални действия обикновено вече се променя ситуацията“, смята д-р Кунчев. Той коментира факта, че когато се говори за здравеопазване, обикновено се имат предвид болници, клинични пътеки и здравни карти, а профилактиката остава на заден план или се забравя.
В България съществува проблем с наднорменото тегло при децата. Процентът на тези деца се движи между 15-20-25% в различните възрастови групи и тази тенденция продължава да нараства, което вече значи болестно затлъстяване, което в по-късна възраст е предпоставка за развитие на хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания и тези деца стават контингент на болниците, коментира д-р Кунчев.
Много е важно хранителните навици да бъдат в посока на балансирано хранене, но те са много „консервативни навици“, защото каквото е видяло детето в семейството до 7-та – 8-та година, това продължава и занапред, според д-р Кунчев.
„Преди всичко семейната среда, достъпът до здравословна храна, липсата на агресивна реклама на нездравословни храни и по-голямата двигателна активност“, така д-р Кунчев очерта основните фактори за намаляване на затлъстяването.
А мерките, които държавата може да вземе са етикетиране, пълна информация за съдържанието на сол, мазнини, въглехидрати, калории, хидрогенизирани мазнини в храните и др.
„Стремежът ни е да реформулураме малко храните“.
Д-р Кунчев обърна внимание на нуждата училищните столове да бъдат модернизирани, за да могат да привлекат децата и да се спазват изискванията за „метрите“ около училищата, в които не могат да се предлагат нездравословни храни.
В последните години в страната ни се въведе и практиката за предлагане на плодове и мляко в училищата. Оказва се, че 42% от българските деца не консумират мляко през деня, не ядат плодове и зеленчуци, а се хранят предимно с тестени изделия, но промяната е невъзможна без примера на семейството и ограничението на агресивните реклами, защото те са за най-нездравословните храни.
Д-р Кунчев коментира факта за двойния стандарт на храните в Европа и у нас. „Двойният стандарт не е здравословен проблем, но е изключително обиден факт. Това е въпрос на самочувствие. Да отстояваме, че щом сме в единно икономическо пространство, то трябва да е наистина единно и еднакво за всички“ и изрази надеждата си, че до края на тази година ще бъдат приети мерки, които да променят това.