Сърдечен мускул от стволови клетки
От стволови клетки за четири седмици работещ сърдечен мускул.
Учени от университета в Калифорния за първи път в историята на медицината „развиха“ работещ човешки сърдечен мускул от стволови клетки. Докато вътреутробно развитието на човешкото сърце продължава девет месеца, учените са успели да развият сърдечния мускул за четири седмици.
И преди е бил получаван мускул от стволови клетки, но за първи е получен мускул, който да има практическо приложение.
Получаването на сърдечен мускул, чиято физиология е идентична с тази на човешкото сърце, ще даде възможност на учените да изследват физиологията на болното сърце, например при сърдечна недостатъчност и ще спомогне за синтезирането на подходящи лекарства.
Видео: Типфак
Учените и преди са развивали сърдечен мускул, но според проф. д-р Гордана Вуняк– Новакович от Колумбийския университет за първи път развитата тъкан показва всички физиологични особености на сърцето на възрастния човек.
Изследователят д-р Kacey Ronaldson-Bouchard коментира постижението така: Винаги сме смятали, че колкото по-зряла е сърдечната тъкан, толкова по-полезна е тя за проучванията ни. Но въпреки всичките ни усилия, не успявахме да получим, това, което ни трябва. Затова опитахме нещо ново – ускорено развитие на тъканта.
Досега винаги се е работило за получаване на клетки, които да бъдат използвани за изследване в по-късен етап. Този път направихме нещо ново и смело – използвахме по-млади клетки, върху които да се въздейства. За по-бързото развитие на клетките върху тях е било въздействано с електро импулси.
Учените са обнадеждени, че така получената сърдечна тъкан ще допринесе за моделирането на увреда на сърдечния мускул и на експерименти при лекарствени въздействия върху него.
1 Отговор
[…] Сърдечен мускул от стволови клетки […]