Дебат: Държавните болници срещу Единния финансов стандарт

Жени Начева, зам.-мин. на здравеопазването
Единен финансов стандарт за управление на лечебните заведения с над 50% държавно участие, това коментира подробно г-жа Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването пред депутатите от ресорната комисия и представителите на съсловните организации.
Общи правила за управление и финансиране на държавните болници, единни принципи на формиране на вътрешните правила при определяне на заплати и допълнително материално стимулиране,контролирана инвестиционна политика, със засилена роля на МЗ в нея, съгласуване с министерството за поръчки над определена сума – това са основните принципи залегнали в новия стандарт за управление на болниците, коментира Начева.
Тя коментира, че просрочените задължения на 70-те държавни болници са над 155 млн. лв. и поясни, че сумата е формирана от половината от тези болници.
„Над 25 лечебни заведения формират просрочени задължения от над 1 млн. лв, а една болница е с рекордно просрочване от 21 млн. лв.“
Сред болниците в най-тежко финансово състояние г-жа Начева посочи заведенията в Бургас, Видин, Враца, Ст. Загора и Ловеч.

Д-р Нели Славчева, председател на Националното сдружение на областните болници
Нели Славчева, председател на Националното сдружение на областните болници изрази отношението си към стандарта с думите: „Нашите критики към стандаръта не касаят страховете за бъдещето на болничните директори. Те касаят страховете за бъдещето на нашите болници“.
От името на колегите си тя заяви, че въвеждането на стандарта е наложително, но той не в никакъв случай не бива да бъде единствената оценка за работата на болничните мениджъри и че трябва да разглежда не само отговорността на изпълнителните директори, но и на Съвета на директорите.
Според Славчева не е правилно бизнес програми на болниците да бъдат представяни в началото на януари, защото по това време те все още не са сключили договорите си със Здравната каса, нито имат яснота какви средства ще получават от МЗ. Притеснителен е и текстът, който съдържа императивно изискване болниците да не могат да трупат нови просрочени задължения. Ограниченията при определянето на допълнително материално стимулиране също може да се окажат прична много специалисти да напуснат държавните лечебни заведения.
В отговор на опасенията на Нели Славчева, Жени Начева каза, че МЗ е определило 19 различни начина, по които държавните болници ще определят допълнителното материално стимулиране, за да се избегнат злоупотреби.
Проектът на МЗ бе критикуван от представителите на БСП и ДПС. Те коментираха, че все още не се говори за генерална промяна, за рестриктивни мерки по отношение на финансирането, което е „закърпване“ на положението чрез икономии.