Докторе, кажи: грижи за бебето през първия месец
Д-р Хавва Пашова – Докова е педиатър с дългогодишен стаж и богата частна практика. Завършила е МУ Пловдив през 1981 г., а през 1986 г. придобива специалност по детски болести.
Благодарим ѝ, че сподели с нас препоръките си за грижи към бебето през първия месец след раждането.
Едва ли има по-вълнуващо събитие в едно семейство от раждането на бебе. Заедно с радостта от появата на рожбата обаче родителите нерядко се чувстват объркани и неуверени. Дори за майки и татковци „с опит и стаж“ първият месец след раждането се оказва труден период. Защото всяко бебе е различно.
Тогава какво да направим, за да преживеем по-спокойно и сигурно този критичен период?
Преди всичко да запазим спокойствие.
Винаги, когато бебето спи, майката също трябва да си почива. И макар бебето да прекарва по-голямата част от деня си в сън, през малко време, през което будува, то трябва да се почувства социално същество. Бъдете с него, играйте си, говорете му, създавайте зрителен контакт помежду ви. Някои майки и татковци пропускат това време и се опитват да създадат контакт в по-късни месеци и това е грешка.
През първият месец след раждането бебето все още се адаптира към външния свят, по-чувствително е към температурни и други промени в околната среда, затова, винаги, когато имате съмнение, че нещо не е наред, незабавно се обърнете към вашия лекар. Понякога изчакването може да се окаже фатално. Например кашлицата и температурата за едно тримесечно бебе могат да се окажат маловажни, но за бебе на три седмици те могат да бъдат повод за постъпване в болницата.
Признаците на заболяването могат да са много и различни, но тук ще се спрем на няколко, които трябва да се разпознават:
– температура
– продължителен плач
– повръщане
– разтройство или запек
– „пожълтяване“
– ненаддаване на килограми
– пъпна херния (подуване в областта на пъпа при плач)
– екземи, разрастващо се „подсичане“, родилни петна
През този период при много от новородените се наблюдава засъхнал секрет или сълзене от очите. Това налага почистването им с хладка, преварена вода и мека кърпа. Ако очите за подути и зачервени, възможно е да се касае за инфекция. В такъв случай, добре би било да се обърнете към лекаря си. При някои бебета се наблюдава се изтичане на белезникав секрет. Причината най-често е запушване на слъзния канал. В такъв случай също би било добре да информирате лекаря си.
На този етап единствената грижа за ушите е измиването и подсушаването на външното ухо по време на къпане.
Следенето на фонтанелата също е важно. Затварянето ѝ при някои бебета става до деветия месец, при други по-късно, но най-често между 12 – 18 месец. Понякога е възможно да усетите пулсации под фонтанелата, това не е притеснително. Но ако забележите издуване или хлътване на фонтанела, незабавно се обърнете към лекаря си.
Грижата за пъпния остатък на бебето обикновено е лесен. Достатъчно е 2-3 пъти на ден да се почиства със спирт или друг дезинфектант, който лекарят ви е препоръчал. Но ако има секрет, зачервяване, неприятна миризма или кървене, непременно се обърнете към лекар. Отпадането на пъпният остатък става между 7-15 ден след раждането.
Кърмете бебето толкова често, колкото то поиска, освен ако лекарят не ви е препоръчал друго. Не забравяйте да го накарате да се оригне след нахранване – чрез потупване по гръбчето или поставяне на коремчето върху рамото или бедрото ви. Поставяйте го легнало настрани върху ниска възглавничка.
Никога не оставяйте бебето само през първия месец!