„Антиваксиналните майки“ по-вредни от ромките
Интелигентните „антиваксинални майки“ са по-рискови от неуките и безотговорни ромки, заяви д-р Ангел Кунчев, главен здравен инспектор, пред форум „Ваксини и здраве“ в Бургас. Той коментира, че „антиваксиналните майки“ не са чак толкова много, но са по-образовани и се възползват от възможностите за гласност, които дават съвременните технологии и социални мрежи.
Форумът коментира трудностите, с които се среща процесът на имунизация на децата и причините за тях.
Според д-р Ангел Кунчев голям процент неимунизирани деца има сред ромското население, което по принцип не е срещу ваксините, но поради високата морбидност, липсата на постоянен адрес и личен лекар и безотговорно отношение са трудно откриваеми.
Другата, по-страшна група, е тази на т.н. „антиваксинални майки“, които на брой не са много, но са по-активни в социалните мрежи. Д-р Кунчев каза, че разбира страховете на тези майките, но ги намира за неоснователни, тъй като голяма част от тях почиват на невярна информация, почерпана от съмнителни източници. Много често такива „псевдоинформирани“родители са особено крайни в мненията си и не приемат друго мнение.
„В страната ни съществува много добре работеща система за докладване на страничните ефекти на ваксините. За миналата година са получени 140 сигнала, но едва 10 са се оказали свързани с ваксината. При 9 от тези 10 деца симптомите са преходни и преминават след ден-два“, заяви д-р Кунчев.
По думите на д-р Даниела Дариткова, въпреки антиваксиналните движения, процентът на имунизираните деца у нас е добър: 92% за различни видове ваксини, с леко повишаване през 2016 г. – 95%.
Стана ясно, че в страната ни няма недостиг на ваксини, а дори се говори за резерв от 20 –30%.
„Реално заразните болести, с които човек се среща са над 200, а едва срещу 11 имаме възможност да помогнем на хората, да ги защитим предварително, така че като се имунизират, да им се гарантира, че ще забравят за това заболяване“, изтъкна д-р Кунчев.
Форумът се обеди около тезата, че е необходимо да се работи повече с родителите, за да убедят в ползите от ваксинирането.
Що се отнася до ваксината срещу варицела, тя може да бъде внесена не по-рано от 2020 г. и ще се прилага по желание.
2 Отговори
[…] от въздушно-капковите най-голяма заболеваемостта от варицела – 129 случая, а от трансмисивните заболявания от […]
[…] „Антиваксиналните майки“ по-вредни от ромките […]