Националната Здравна Карта набляга на високоспециализираната медицина
Вчера – 17 април – проектът за Национална здравна карта (НЗК) бе приет от МЗ и предложен за обсъждане. В проекта са залегнали предложения във връзка с високоспециализираните медицински дейности, каквато е органната трансплантация.
Според него в страната ни се нуждае от 19 центъра за трансплантации, за да се задоволят нуждите на населението.
Според МЗ в страната трябва да функционират два центъра за трансплантации на сърце и те трябва да бъдат на територията на югозападна България. В момента у нас единствената болница, в която се трансплантитат сърца е „Св. Екатерина“ в София.
Четири (при сегашни два – ВМА и болница „Лозенец“) трябва да станат и центровете за чернодробни трансплантации. МЗ е на мнение, че трябва да има две болници – една в централния и една в североизточния край на страната.
С един повече, т.е. четири трябва да бъдат и центровете за бъбречна трансплантация. В момента те са три – „Александровска“ и „Лозенец“ в София и „Св. Марина“ във Варна.
Макар че за сега в България не се извършва трансплантация на бял дроб, от здравното министерство са на мнение, че страната ни се нуждае от два такива центъра.
Освен органната трансплантация, в проекта за НЗК са залегнали и други високоспециализирани дейности като лъчелечение, образна диагностика, брахитерапия и др.
НЗК предвижда още седем центъра за брахитерапия, 21 за лъчелечение с модулиран интензитет, 70 32-срезови и 21 64-срезови томографа.
Инвестициите във високоспециализираните медицински дейности са тези, които гарантират високо качество на ледицинската дейност с последващи добри резултати.
Срокът за обсъждане на проекта за НЗК е 30 дни, считано от 17 април 2018 г.