Проф. Генчо Начев: „Новият списък е правен на тъмно“
„Новият списък с медицински изделия е правен на тъмно“, каза проф. Генчо Начев, директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ в „Денят започва“ по БНТ.
„За държавните болници е много трудно, защото частните не са задължени да правят процедури по Закона за обществените поръчки. Те могат веднага да сключат договор, ако намерят доставчик, който да предложи тази цена, която Касата казва“, коментира проф. Начев.
Проф. Начев изрази недоволство както от факта, че цените на мед. изделия не са коментирани с националните консултанти, а списъкът с реимбурсираните изделия е изготвен твърде късно. Според него Касата е трябвало да го изготви още в края на 2017 г. и да търси фирми, готови да работят по тези цени.
„Трябва да кажем, че царят е гол“ – така проф. Начев за поред път коментира факта, че задължителното здравно осигуряване не е достатъчен да покрие напълно медицинската помощ, че трябва да се поясни на болните какво точно покрива и какво не. Това, което не влиза в пакета трябва да се доплаща. Също и по отношение на медицинските изделия – Касата заплаща най-евтиното, но то не винаги е най-качественото. Пациентът трябва да е наясно с това и да реши дали да се възползва от него или да доплати. Когато пациентът е наясно какво покрива задължителната осигуровка, той ще реши дали да си направи и доброволно осигуряване. „Това е пътят за демонополизиране на Касата“.
По повод констатацията на водещия, че много средства отиват за медикаменти, а не за високоспециализирана медицина, професорът каза, че: „Точно това е логиката, но явно интересът е друг“ и допълни, че годишният оборот на петте най-големи фармацевтични компании у нас надхвърля брутния вътрешен продукт на страните от Африка, южно от Екватора. „Ние вървим срещу логиката, защото някой върви успоредно на успоредно на интереса си, но това не е в интерес на обществото“, заключи той.
Според проф. Начев и клиничните пътеки вече са изживели времето си, защото здравеопазването ще се оправи тогава, когато започне да се леди и да се оценява качеството, а не количеството на проведените услуги.
В заключение проф. Начев изрази надежда, че може би нещата се решат по по-добър начин на 24 април, когато ще се проведе надзорен съвет на касата, в който ще се срещнат с фирмите – доставчици на медицински изделия и ще се коментират цените.