Антиацидните лекарства и алергиите при кърмачета
Мащабно изследване, с 8000 000 новородени и деца, проведено в периода 2001 – 2018 г., показва, че използването на антиацидни препарати и антибиотици при новородени повишава риска от развитие на алергии в по-късна възраст.
Резултатите са публикувани в в списание JAMAPediatrics на 2 април 2018 г.
Учените са проследили медицинските картони на деца, родени в периода 2001 – 2013 г., използвайки програмите за медицинско застраховане на военнослужещи и техните семейства и са стигнали до заключението, че 9% от децата са използвали антиацидни препарати (Н2 хистаминови блокери Ранитидин и Фамотидин), което е показател и за разпространението на гастро-езофагиалният рефлукс в кърмаческа възраст.
За четири години повече от половината от децата са развили хранителни или лекарствени алергии под формата на астма, сенна хрема, обриви и др. алергични заболявания.
При децата, които са приемали Н2 блокери в първите шест месеца от живота си, рискът от развитие на хранителни алергии е два пъти по-висок в сравнение от останалите деца, а рискът от тежки алергични реакции като анафилаксия, сеннна хрема почти 50% по-висок.
Едуард Митър (Edward Mitre) от Военно-медицинския университет в Бетесде (Uniformed Services University in Bethesda) в щата Мериленд, ръководител на екипа, провел проучването, коментира: „Обикновено тези лекарства се считат за безопасни и показани за показани за използване при новородени, но резултатите показват, че трябва да бъдем по-внимателни, когато ги изписваме.“ Той допуска също една част от алергиите е възможно се развият и без прилагането на медикаментите, но резултатите от проучването са доста сериозни, за да не се вземат пред вид.
Резултатите д-р Митър обяснява с факта, че чревната флора играе много важна роля за състоянието на имунната система. приемането на антиацидни препарати и различни антибиотици води до промяна на флората, а от там и въздействието върху имунната система.
Д-р Кейд Нилунд (Cade Nylund), който е участвал в проучването, съветва родителите да хранят децата по-често, но на по-малки порции, за да се избегне гастро-езофагиалния рефлукс и симптомите, свързани с него.