Създаване на синдикални и партийни здрави каси – вариант за нов модел според Ананиев
Вариант за създаването на на синдикални и партийни здравни каси като нов модел за здравно осигуряване. Това е било коментирано на среща между синдикатите, работодателите и представителите на правителството в здравния сектор, по информация на зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков, пише в. „Капитал“.
Министър Ананиев е коментирал, че това е един вариант, който действа в Белгия още от 19 в., но в момента се разглеждат всички действащи в Европа модели, за да се избере този, който е най-подходящ за нашите условия и особености. Белгийският модел предполага допълнителните здравни вноски да се управляват от компании на политически партии и синдикални организации.
Министър Ананиев е изразил намерението си до м. юни да е готов с вижданията си за промени в здравноосигурителната система, като тенденцията е да се демонополизира здравната каса и да влезе в конкуренти отношения с частните фондове.
„Имаме собствена визия, искаме да видим действащите модели и ще направим наш национален модел“.
Промяната в модела цели да се намали доплащането, чрез създаването на три основни стълба в здравния сектор: основен, свързан със здравната каса, допълнителен – задължен чрез здравноосигурителни или здравнозастрахователни фондове и доброволен, като при предишни обсъждания винаги винаги се е коментирала стабилността на втория и третия стълб. Освен това имаме и недобър опит със синдикатите, които преди години са били собственици на различни търговски дружества – приватизационни и пенсионни, но не са се справяли с управлението им.
Що се отнася до белгийския модел, никой от участниците в срещата не се е наел да го коментира. Не ни остава нищо друго, освен да изчакаме министър Ананиев на „изчисти“ визията си по въпроса и да ни я представи в началото на лятото.