В сопата ли е силата или изплаши ли се правителството от протестите
Въпреки че вчера, в лицето на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, правителството, след изрично указание на премиера Бойко Борисов, оттегли Наредбата за медицинската експертиза, днес стотици хора с увреждания все пак излизат на протест.
Цифрата 6000 готови за протест явно стресна правителството и то направи крачка назад.
На извънреден брифинг вчера министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и министърът на труда и социалните грижи Бисер Петков официално информираха за решението на правителството да оттегли Наредбата (тя е свалена и от сайта на МЗ). Те заявиха решителността си да преговарят с всички заинтересовани страни и съдействат за удовлетворяване на исканията.
„Ще водим разговори с всички заинтересовани страни до постигане на съгласие.“
Министър Ананиев надълго и нашироко обясни вчера, че целта на реформата е била да се гарантира справедливост и да се избегне субективизъм при определянето на медицинската експертиза, че всичко е името на българския пациент, че в никакъв случай не с е целяло намаление на размера на помощите и придобивките.
Министър Ананиев звучеше едва ли не извинително, обяснявайки, че „промените, които бяха предложени, бяха направени от медицинската гилдия и от националните консултанти“ и допълни, че занапред ще прехвърлят проектите към МЗ едва тогава, когато е постигнато съгласие между всички заинтересовани страни.„
Междувременно стана ясно, че наредбата в изключителна степен засяга децата с увреждания и че крачката назад, която правителството направи, ще допринесе за тяхното разрешаване.
Първата среща на министър Ананиев ще бъде в петък с представители на Съюза на слепите в България.
Междувременно стана ясно, че в България 500 000 души получават инвалидна пенсия от които 83.5% са с доходи под 321 лв., което е под социалния минимум. 75% от хората с увреждания имат трудов стаж, а на 60% от тях той е повече от 5 години.