Касата не може да управлява бюджета си – коментар на специалиста
Адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право от кантора LexMedica направи кратък коментар по темата за нереимбусирането на медицинските изделия, което ѝ благодарим.
Какво мислите по въпроса са нереимбурсирането медицинските изделия?
Националната здравно-осигурителна за поред път показа безсилието си пред това да успява да упрявлява бюджета си. Сметката за безсилието на НЗОК и на държавата за пореден път ще платят българските пациенти и лекари. С промените, които НЗОК прави в реимбурсирането на медицински изделия отново се поставя въпросът кой, за какво и при какви условия плаща.
Допускате ли, че е възможно фирмите да намалят цените или всичко ще е за сметка на пациента?
Медицинските изделия са много доходоносен бизнес, и никой доброволно няма да се откаже от бизнеса си, а държавата няма лостове, с които да влияе върху това.
Но страшното е друго, че държавата по никакъв начин не прави опити да промени това положение. Например няма еднозначна формула по която да се определят цените на медицинските изделия.
Касата плаща най-евтиното, но дори то се оказва скъпо.
НЗОК винаги плаща „най-евтиново“, което поставя въпроса то ли е най-доброто? Липсва адекватна регулация на държавно ниво и това е причината НЗОК да поставя хиляди пациенти в риск, защото няма да успеят за заплатят медицинските си изделия. Проблемът с медицинските изделия и тяхното реимбурсиране е бомба със закъснител, чиито жертви ще са както пациентите, така и лекарите.
Ще достигнем ли и как препоръчваните от СЗО 15% доплащане на медицинските услуги и консумативи?
Би било добре, но не мисля, че в сегашната икономическа обстановка в страната това е реализуемо желание. Държавата не е в състояние да го финансира, няма начини и средства, или ако ги има, те не се прилагат ефективно, за да се увеличат публичните финансови източници.
Засега „източникът“ е пациента – все по-малко неща влизащи в пакета и все повече доплащане.