„Здравната каса не вярва на себе си“
Няма надежден механизъм, който да кара хората да си плащат застраховките, заяви по Bulgaria On AİR Хасан Адемов – председател на Социалната комисия в Народното събрание. В разговора участваха и д-р Стойчо Кацаров – председател на центъра за защита на правата в здравеопазването и проф. Радостин Гайдарски – бивш министър на здравеопазването.
По повод на коментирания напоследък брой на неплащащите здравни осигуровки, г-н Адемов коментира, че наистина не се знае колко хора не са платили здравните си застраховки, защото няма меродавна информация и статистика. Разчита се на информацията от гранична полиция, а тя не е достатъчна.
Според статистиките работещите българи са 3.2 млн., като 230 000 са регистрирана като безработни в бюрата по труда. 400 000 българи нито работят, нито учат, посочи Адемов и те, вероятно, също са без здравни осигуровки.
Като един от основните проблеми за безсилието на НАП хасан Ахмедов отговори, че не се осъществява адекватна редформа, а и „Самата каса не вярна на себе си и на информацията на финансовия министър“. Г-н Ахмедов коментира изнесеното от министър Горанов, че над 8 млн. българи подлежат на здравно осигуряване, а касата прави разчети за 6.1 млн. т.е априори те проемат, че 2 млн. са извън страната.
Д-р Кацаров коментира, че според него 2 200 000 наброяват хората, които не плащат здравните си вноски, а това ощетява хазната с приблизително 80 000 000 годишно!