1 милиард годишно са щетите от неплатените здравни осигуровки
В края на миналата година ГРАО проведе социологическо проучване, което показа, че 8.4 млн. българи подлежат на здравно осигуряване, от които 1,47 млн. живеят и работят в чужбина.
От подлежащите на здравно осигуряване 719 000 души без социални осигуровки в края на 2017 г., а това ощетева хазната с повече от 1 милиадр годишно.
Най-голямата група неусигурени – около 55,6% (400 000 души) са емигранти, които от дълго време пребивават извън страната, следвани от групата на безработните – 32.4 % (233 000 души). 57 ооо са самоосигуряващи се и 22 000 са декларирали доходи, но не и дължимите здравни вноски. Да прибавим още 10 000 емигранти и около 6 000 новозавършили зрелостници.
Да припомним, че по закон задължението за плащане на здравни осигуровки отпада за български гражданин, или гражданин с двойно гражданство, едното от които българско, които пребивават повече от 183 дни извън страната.
Ако дадено лице не е плащало осигуровки в продължение на шест месеца, то губи здравните си права. В тези случаи то има право само на спешна помощ. Ако се наложи неотложно, но не спешно лечени, лицето е длъжно да заплати както разходите по операцията, така и престоя си в болницата.
НЗОК е предвидила в бюджета си 5.7 млн. лева за покриване разходите на неосигурени лица, най-вече за бременност и раждане, реанимация и психиатрични заболявания.