Листериозата – „болест на хладилника“
Д-р Светла Станева завършва Медицински университет Варна през 1983 година, през 1990 придобива специалност епидемиология, през 2009 завършва магистърска програма по Обществено здраве в Медицински университет – Варна. Работи като епидемиолог от 1987 година, а от 2015 е преподавател в Медицински университет Варна. Член на БЛС, Дружеството по епидемиология, Дружество по обществено здраве.
Д-р Станева, Вие сте епидемиолог с дългогодишен опит и когато Ви попитах за позабравени, но важни заболявания, спонтанно отговорихте „листериоза“. Защо листериоза?
Защото е едно от тези заболявания, които търпят „промяна“ както по отношение на контингента, така и по отношение на начина по който се разпространява. Преди беше болест предимно на хората, които се занимават с животни или консумират сурово мляко, но днес не е така.
Какво заболяване е листериозата?
Листериозата е инфекциозно заболяване от групата на зоонозите. Причинителят на заболяването е бактерий – Listeria monocytogenes, източник се явяват голям брой диви и домашни животни, а вероятно и болният човек.
Как става заразяването?
Пътищата за заразяване са няколко, но в наше време най-важен е хранителният. В чуждестранната литература все по-често се съобщава за разпространение на инфекцията сред хора, консумирали един и същ продукт – млечни продукти – предимно меки, „пресносолни“ сирена; сурови плодове, замразени плодове и зеленчуци; сандвичи; салати; студено преработени месни и рибни продукти; сладолед и др. Така че листериозата все повече се определя като „болест на хладилника“. Проведените изследвания потвърждават казаното по-горе – причинителят е устойчив на ниски температури, на изсушаване и може да се запази месеци в хладилни съоръжения, по различни повърхности в местата за преработка на храни.
Това че се разпространява чрез консумацията на обща храна създава възможност за заразяване на повече хора едновременно? Правилно ли Ви разбрах?
Да. Ежегодно се регистрират епидемични „взривове“ с различен брой болни, свързани с обща храна. Самият факт, че в САЩ има 10 електронни сайта с подобни данни говори, че не е рядко явление. В Европа също има регламент за контрола на микробната контаминация на храни и електронна система за бързо съобщаване на такива резултати.
Какви са симптомите на заболяването и кой боледува от него?
Листериозата се проявява с разнообразна симптоматика, но доскоро тя се определеше като чревна инфекция, по-често при хора, които имат връзка с отглеждане на животни и с консумация на сурово мляко. В последните години обаче много рядко се доказва връзка между листериозата сред хората и животните.
Днес от нея може да се разболее всеки, но рисковите групи са бременните жени, възрастите, онкологично болните, хората с намален имунитет. При новородени се регистрира рядко, но протича изключително тежко.
За здравия човек причинителят на заболяването не е проблем – остава с години в червата му и се приема за нормална микробна флора. При бременност той обаче става изключително вирулентен, преминава през плацентата и уврежда плода. Бременната жена има незначителни оплаквания – неразположение, субфебрилна температура, често уриниране или преходни диарични изхождания. При трансплацентарната атака обаче могат да настъпят несъвместими с живота увреждания и да последва аборт или мъртво раждане.
Има ли случаи на новородени с листериоза у нас?
Да, у нас има случаи на новородени с данни за майчино-фетална инфекция листериоза. Околоплодните води са кални, „блатисти“, бебето има клинични и лабораторни данни за инфекция веднага след раждането, от микробиологично изследване на периферни секрети и хемокултура се изолира листерия моноцитогенес. Причинителят може да се докаже и при майката, ако се вземат своевременно лохии, плацентарни части, околоплодна течност.
При възрастни хора с данни за имунен дефицит заболяването протича като менингит или сепсис. Ценна е епидемиологичната информация за хранителните навици на болния. Микробиологичното изследване на ликвор или хемокултура потвърждава диагнозата.
Лечението?
Лечението на листериозата е антибиотично, включва Ампицилин в комбинация с други антибиотици.
Изоходът?
Леталитетът достига, по наши данни, до 60%.
Процентът не е никак малък! Какви профилактичните мерки да вземем, как да се предпазим?
Превенцията на това заболяване е насочена предимно към бременните жени и възрастните с хронични метаболитни, онкологични заболявания и други. И тъй като най-важен фактор на заразяване е храната, по-рядко пряко инфектиране от животни, за предпазване от заразяване се препоръчва на „рисковите“ групи от населението да консумират сурови плодове и зеленчуци само след добро измиване или термична обработка, да избягват консумацията на храни, съхранявани в хладилник без добра термична обработка, да не консумират сурово мляко и „пресносолни“ сирена.
Може да се препоръча профилактично изследване на бременните жени с данни за минали аборти и други репродуктивни проблеми. Използва се серологична диагностика – извършвана в малко лаборатории у нас.
4 Отговори
[…] Листериозата – болест на хладилника […]
[…] Листериозата – „болест на хладилника“ […]
[…] Листериозата – „болест на хладилника“ […]
[…] Листериозата – „болест на хладилника“ […]