Искрица надежда срещу Алцхаймер
„Атакувахме не амилоидните плаки, а протеинът АРОЕ, който води до образуването им“ – заяви Дейвид Холцман от Медицинския институт към Вашингтонския университет в Сейнт Луис, коментирайки проучването, по което той и екипът му работят, пред ЮПИ.
Д-р Холцман и екипът му са инжектирали антитела срещу АРОЕ на генно модифицирани мишки, в резултат на което амилоидните плаки намалели два пъти.
„Плаките изглежда инициират процес, за който знаем, че по-късно води до наблюдаваното при болестта на Алцхаймер намаляване на конгнитивните способности. Съществуват много данни, че амилоидните плаки отключват болестта. Учените смятат, че ранното отстраняване на плаките може да предотврати или да отложи болестта“ – коментира д-р Холцман.
За сега Болестта на Алцхаймер е нелечимо, прогресиращо, дегенеративно и терминално заболяване, описано за пръв път през 1906 г. от германския психиатър и невропатолог Алоис Алцхаймер и наречено на негово име. Протича в четири постепенно засилващи се фази, като основните нарушения са свързани с паметта: загуба на скорошна памет, затруднено общуване, неспособност за размисъл, цялостно объркване, апатия, променливо настроение и т.н. и в резултат на това – невъзможност да се грижи за себе си.
Засяга 1/85 човека след 65 г. В нашата страна засегнатите са около 60 000 и това е 60% от всички случаи на деменция. В САЩ болестта е шестта водеща причина за смъртността.
Проучванията са все още на етап върху животни, изисква се доста време преди да се приложи на хора.
3 Отговори
[…] Аполипопротеин Е (АпоЕ) е белтък, който се явява ключов за метаболизма на холестерина и изчистването на главния мозък от β-амилоидния белтък, който е свързан с развитието на Алцхаймер. […]
[…] Искрица надежда срещу Алцхаймер […]
[…] Искрица надежда срещу Алцхаймер […]