Медицински патронаж за „Здраво бебе, здраво бъдеще“
С интересни дебати приключи срещата на Националният консултативен съвет, подпомагащ изпълнението на програма „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“.
Срещата се проведе в Министерството на здравеопазването, под патронажа на зам.-министъра на здравеопазването Светлана Йорданова на Националния консултативен съвет към Програмата, с подкрепата на зам.-министър Росица Димитрова от Министерството на труда и социалните грижи. На срещата бяха поканени представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, обществени и пациентски организации, специалисти по медицинско право.
Посочени бяха целите и отчетени резултатите от дейността на Програмата, която действа в България от година и половина. Отбелязано бе, че тя е насочена преди всичко към подпомагане на социално слаби млади майки предимно от ромски произход, на възраст под 19 години и под 28 седмица на бременността.
Младите майки са посещавани от специално обучени сестри и акушерки, които ги запознават с развитието на бременността, с начините на поддържане на добра хигиена, с режима на здравословно хранене по време на бременността, с грижи за бебето и ползата от кърменето.
Резултатите са налице: сред обучавания контингент няма изоставени деца, няма детска смъртност, намален е процентът на хоспитализациите от 31% на 4%, което наведе на мисълта дали да не се възродят патронажните грижи, в които България имаше много добър опит преди 20 години, за всички бременни, независимо от възраст, етнос и икономически статус. Това предложение беше опонирано от представителите на БАПЗГ с аргумента, че в страната ни отдавна няма необходимия брой сестри и акушерки, които биха могли да се ангажират с такава дейност.
Предложено бе да се обучават кадри за нуждите на патронажа за по-кратко време и по по-опростена програма, на което се противопостави адв. д-р Мария Петрова. Тя изтъкна, че подобни програми трябва да се реализират при спазване на съществуващата нормативна база. И посочи пример с процедурата за информиран избор, със защитата на личните данни и на т.н. „чувствителна“ здравна информация. „При наличие на 4-годишно университетско обучение за сестри и акушерки, несериозно е да се говори за обучение в съкратени и опростени курсове“, коментита адв. Петрова и допълни: „Все пак иде реч за медицински познания и за здравето на хората“.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Програмата „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“ (Nurse Family Partnership) е дългосрочен проект от национално значение в подкрепа на ранното детско развитие.
Програмата се базира на домашни посещения от медицински сестри и акушерки, и е доказано най-ефективният подход за подобряването на майчиното и детско здраве сред уязвими общности в световен мащаб. Фондация „Тръст за социална алтернатива“ (ТСА)1 е лицензодържател на правата и изпълнява Програмата в България, с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България“. Партньори на ТСА в изпълнението са Втора САГБАЛ „Шейново“ ЕАД, фондация „Здраве и социално развитие“. Външната оценка на приложимостта и приемането на
Програмата ще бъде извършена от фондация „Отворено общество“ – София.