Убиват ли антидепресантите?
Депресията повишава риска от сърдечна аритмия, инсулт и сърдечна недостатъчност с 30%! Това показват анализите от продължилото 13 г. проучване по програма MESA (Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis) в Keck School of Medicine at the University of Southern California в Лос Анжилис. В програмата са били включени 6600 души на средна възраст 62 г., като никой от тях не е страдал от сърдечно заболяване.
Установено било, че при приемащите депресанти или имащи високи показатели на скрининг-теста за депресия, рискът от сърдечна фибрилация* е с 30% по-висок в сравнение с участниците, които не са показали признаци на депресия или не приемат антидепресанти.
Проучването не дава отговор на въпроса за механизма на случващото се, но се предполага, че е свързано с някои хормони, които влияят върху регулацията на сърдечния ритъм.
Д-р Perveen Garg – ръководител на проучването, твърди: „Нашите резултати показва тази група американци, които носят повишен риск за развитие на дефибрилация на предсърдията. Тези хора биха могли да предприемат навременни мерки за предотвратяването ѝ.“ Д-р Garg и екипът му обобщават, че това проучване потвърждава резултатите от друго, направено по-рано, за връзката между депресията и сърдечно-съдовите заболявания.
През 2016 г. били публикувани резултати от изследване, което показало, че при пациенти с депресия и исхемична болест на сърцето (ИБС) нараства риска от преждевременна смърт.
Учените препоръчват лекарите да предупреждават за риска от сърдечни заболявания пациентите, които се обръщат към тях за лечение на депресия.
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Фибрилацията на предсърдията се среща средно при 1-2% от населението, честотата ѝ нараства с нарастването на възрастта. Тя се явява една от причините за развитие на исхемичния инсулт в 1/5 от пациентите с това заболяване.