Хирургът, който говори 10 езика и не само това
Лекар, първи професор по Пропедевтика на хирургията в първия медицински факултет – МУ – София, създал своя школа, автор на първите учебници по хирургия; родоначалник на морелечението в България, създател на санаториуми; блестящ организатор –ръководител на болници и отделения в Ловеч, Русе, Плевен, Варна; общественик, анархист – „баща на българските и румънски анархисти; краевед – чудесни краеведчески книги за Ловеч и др. градове; запален турист и алпинист – на 1 август 1895 изкачва връх Гран Комбен, Швейцария (4318 м) с помощта на местен водач, за което е поздравен от самия Алеко Константинов!; любител фотограф; полиглот – говорел 10 езика!
Познахте ли го? Проф. д-р Параскев Стоянов!
Роден е на 30 януари 1871 г. в Гюргево, Румъния в семейството на търговеца Иванчо Стоянов – родолюбец, подпомагал Хаджи Димитър и Стефан Караджа, Христо Ботев, братя Обретенови, Стефан Стамболов и др. Същият този Иванчо Стоянов купува оръжието и билетите на Ботев в четниците му. След Освобождението е депутат в Народното събрание (1882 – 1884 г.)
Майка му – немкинята Габриела фон Валтер, е родена в Преснец, Чехия.
В периода 1878 – 1889 г. Параскев Стоянов учи в лицея „Св. Сава“ в Букурещ. Именно тук се запознава със социалистическите идеи, а по-късно, под влияние на памфлетите на П. Кропоткин „Към младите“, приема анархизма. Започва ревностно да проповядва идеята, затова е наричан „баща“ на анархизма в Румъния.
През 1890 г. учи медицина в Париж, междувременно участва и в интернационалната конференция на студентите. Взема участие в издаването на „Libertarian Manifesto“, за което е арестуван и осъден задочно от френския съд на 2 години затвор и 3000 франка глоба. По-късно заминава за Италия и Швейцария.
През 1891 – 1894 г. учи в Букурещкия медицински факултет. Именно тук се поражда любовта му към хирургията. Завършва медицина през 1895 в Вюрцбург, Германия. Защитава докторска степен на тема „Върху сърдечния карцином“.
През 1895 г. започва работа в Ловеч, където се оженва за рускинята Нина Лейн, от брака му с която се раждат сина им Аркадий (проф. Аркадий Стоянов – професор в Софийската политехника) и дъщеря им Лидия.
Специализира две години във Франция, след което отново се връща в Ловеч.
И така до смъртта му на 14 ноември 1941 г.
Неговото име носи МУ във Варна.
3 Отговори
[…] Хирургът, който говори 10 езика и не само това […]
[…] с проф. Параскев Стоянов започва издаването на първото хирургическо списание […]
[…] Хирургът, който говори 10 езика и не само това […]