Най-новите чудеса на израелската медицина
Pill-cam – камера-таблетка
Pill-cam се използва за ранна диагноза на рака на дебелото черво и други доброкачествени тумори, полипи, за локализиране на кръвоизливи и др. Тя е особено полезна за пациенти, на които по различни причини не може да бъде направена колпоскопия.
Приема се по орален път и за 8 часа преминава през целия стомашночревен път, изхвърля се пак по естествен път. Камерата-таблетка дава възможност да се изследват и по-трудно достъпните участъци. Тя прави моментни снимки, възможно е и две за една секунда. Снимките се визуализират върху специален пояс, закрепен върху пациента.
Качеството на изображението обаче отстъпва на това при „жива“ картина, затова, както казахме по-горе, за сега тя се явява само алтернатива на колпоскопията.
Копаксон – първото лекарство срещу мултиплена склероза
Мултиплената склероза е автоимунно заболяване, увреждащо нервната обвивка.
Копаксон притежава имуномодулиращо действие – въздейства върху клетъчния/тъканния метаболизъм и успява да активира имуноколмпетентните клетки.
За съжаление препаратът не е показан при пациенти със сърдечни и алергични анафилактични реакции в анамнезата си.
Medigus – най-малката камера в света
Микрокамерата е предначначена за диангностицирането на гастро-езофагиален рефлукс.
Диаметърът на камерата е едва 0,99 мм. Самата камера се инсталира в еднократните ендоскопи, хирургични и диагностични инструменти. Предполага се, че камерата ще се използва с успех, освен в гастроентерологията, също и в пулмологията (бронхоскопии) и ортопедията.
ReWlak – екзоскелет, който позволява на хора с обездвижени крайници да се движат
Апаратът е създаден за подпомагане на хора с увреждане на гръбначния мозък. Специални компютърни скоби и датчици, прикрепени към краката дават възможност крайникът да се придвижи напред. Теглото на екзоскелета е 3,1 кг. и включва в себе си моторизирани екзокрака, снабдени със сензори за придвижване, батерия и раничка за компютъра. Въпреки облекченията, които предлага екзоскелета, пациентите все пак се придвижват с помощта на ръцете си, при което трябва да носят и почти триколограмовия компютър.
İceCure – възможност за замразяваме на тумора
Дава възможност за лечение на тумори на гърдата и фиброаденоми посредством замръзяване на тумора. Лечебният ефект се постига с т.н. криодеструкция, като манипулацията се провежда под ултрзвуков контрол. Самата криотерапия се осъществява с помощта на игли и течен азот до температура – 170 градуса по С и трае от 5 до 15 минути. Процедурата може да се осъществи с и без анестезия.
Процедурата е проста и безвредна и освен при доброкачествени тумори на гърдата, може да се прилага тумори на бъбреците, простата.
Ola Mundo – първото в света приложение за контактуване с аутисти
Ola Mundo – от испанското „Здравей, свят!“
Дава възможност за общуване на хора, които не могат да говорят или пишат. Изобретено е от баща на 10-годишно дете с аутизъм, който бил убеден, че аутистите общуват с емоции. И най-лесният начин да се постигне това не е с думи, с със символи.
RealView İmaging – медицинска 3D-визуализация на сърцето
Целта на изобретението е чрез създаването на холограма на сърцето да способства за по-точни и ефективни сърдечни операции.
RealView İmaging дава възможност за създаването на интерактивни триизмерни модули на сърцето, , получени чрез ангиограф и ултразвукова кардиологична система. Изобретението не се нуждае от допълнителни елементи като 3D очила например.
Впечатляваща е израелската медицина, наистина. Желая успех на екипите и ръководителите им.