Жена иска да зачене от… мъртвия си съпруг, Законът не разрешава
Жена иска да зачене от… мъртвия си съпруг, Законът не разрешава
Коментар на адв. д-р Мария Петрова
„Промяната на дадената точка от закона може да се отключи кутията на Пандора, а не се знае и дали обществото е готово за тази стъпка.“
Накратко: Вдовица иска да забременее от замразен биологичен материал на загиналия си съпруг, който приживе е дал съгласието си за ин витро процедура, но съществуващият закон не разрешава това. Борбата ѝ със закона продължава почти втора година.
Необходима ли е промяна на съществуващата наредба и има ли нарушение на гражданските права? – това коментира адв. д-р Мария Петрова пред България ОN AİR.
Чисто житейски желанието е разбираемо, но ролята на правото е да регулира обществените отношения, изхождайки от общото към частното, а не обратното. Така че неоправдано би било наредбата да бъде отменена или променена само заради един човек. И това че въпросната наредбата не е променяна от 2007 г. говори не против нея, а в нейна полза. Колкото по-добре е написан един закон или подзаконов акт, колкото по-устойчив е той във времето, колкото по-малко казуси и проблеми създава, толкова по-добър е той.
Адв. Петрова коментира, че волята на един индивид се сформира, когато той съществува. „Както бракът престава да съществува след смъртта, така и изразената по-преди воля не съществува.“ Дори, ако е подписал преди това съгласие за това.
В България с казус като този може би се сблъскваме за пръв път, но в световен аспект той съществува отпреди. Адв. Петрова даде пример с дело във Франция, през 80-те години, касаещо онкоболен пациент, чиято съпруга желае да зачене от замразена преди това негова сперма. „Тогава и обществото и съдилищата във Франция доста трудно взеха решение.“ До тогава във Франция това беше решено с изрично упоменато, приживе желание генетичният материал да се използва след смъртта. Освен юридически, съществува и етичен проблем: дали е етично едно дете да бъде родено изначално с изгубен родител, дали неговите права няма да бъдат накърнени. Във Франция тези деца бяха наречени „деца сувенири“ или „деца за спомен“. „Защото, ако веднъж отворим вратата и позволим на някой да използва генетичния материал и post mortem, тогава отваряме кутията на Пандора и ще имаме безкрайно много казуси от гражданскоправен, наследствен харaктер, а и чисто морално не знам дали и обществото е готова за тази стъпка“ – сподели тя.
Към настоящия момент изобщо не можем да коментираме зачеване след смъртта на съпруга. Наредбата е повече от ясна. „Според мене, чисто юридически промяната на наредбата не е нужна“, защото вероятността да извлечем повече негативи, отколкото позитиви е по-голяма – заяви адв. д-р Мария Петрова и поясни: „Бракът е прекратен в момента, в който той е починал. Според българското законодателство презумпцията за бащинство продължава да е валидна 300 дни след смъртта.“
Дори да няма проблем с наредбата, в последствие ще има проблеми с въпроса „чие е това дете?“ Генетически ще се знае, но юридически и гражданскоправно чие е това дете? – риторично попита адв. Петрова. Декларацията, направена приживе, предполага човек да може да променя волята си във всеки един момент. След смъртта този човек не може да промени волята си. И това би било спекулация. Чисто юридически, единственото, което може да се направи в случая, е да се потърсят правата пред съда, а не да се разчита на това, което казват институциите – омбудсманът или здравното министерство.
След нашумелите казуси през 80-те години във Франция, Франция премахна този текст за направената приживе декларация и „в момента е абсолютно невъзможно да се използва генетичен материал post mortem“ – категорична бе адв. Петрова и добави, че „същото важи и за САЩ, Белгия, Австрия, така че европейските държави, сблъсквайки се с такива казуси, от един значително по-либерален режим са преминали към тези рестрикции“, защото не могат да намерят юридически решения на възникналите казуси.
„Административнопроцесуалният кодекс дава възможност всеки един подзаконов акт да бъде оспорван пред ВАС, стига лицето да може да обоснове своя правен интерес“ – завърши коментара си адв. Петрова.
Целият коментар тук:
https://www.bgonair.bg/sutreshen-blok/2018-03-12/zhena-iska-da-zachene-ot-pochinaliya-si-saprug-darzhavata-ne-razreshava
3 Отговори
[…] […]
[…] Жена иска да зачене от… мъртвия си съпруг, Законът не р… […]
[…] Жена иска да зачене от… мъртвия си съпруг, Законът не р… […]