Новата Проектонаредба на МЗ – опит да се намали източването на Касата
МЗ публикува за обсъждане в сайта си Нова Проектонаредба за критериите и реда на избор на лечебни заведения за болнична помощ, според която Касата ще избира партньорите, с които ще сключва договори.
Приемането на критериите ще помогне да се обективизира и аргументира изборът или отказът на Касата да работи с определени болнични заведения. По своята същност създаването на критерии е опит да се намали източването на Касата и средставата да се насочат към болници, които действително обслужват нуждите и интересите на пациентите.
В Проектонаредбата се обръща внимание на факта, че през последните години се наложи тенденция за създаване на много нови лечебни заведения, а вече съществуващите разкриват нови дейности, увеличава се легловият фонд, без това да е наложено от нуждите на населението. „Всички тези нови болници и нови дейности се създават в резултат на определени бизнес интереси и не са съобразени с потребностите на населението от съответната медицинска дейност, като в същото време те се явяват кандидати за договаряне с НЗОК. При липсата на ясни критерии за оценка и избор на договорните партньори липсва основание за отказ от страна на НЗОК да скючи договор с някоя от кандидатсващите болници.“
Селектирането ще става въз основа на резултатите, получени при оценяване по пакети, включващи общи критерии за лечебното заведение и специфични за съответната медицинска дейност. Сред предвидените критерии се посочват своевременност, непрекъснатост, комплексност, обем и сложност, качество на диагностично лечебните дейности и удовлетвореност на пациентите от оказваните от лечебното заведение медицински услуги. Предвидени са и допълнителни критерии за сравнителна оценка на болничните структури, формирали еднаква крайна оценка. Крайната оценка ще зависи и от допълнителните критерии за сранителна оценка на болниците.
За всеки критерий има определени индикатори, като измерването на изпълнението на съответния индикатор ще се оценява по точкова система, определена съгласно медицинските стандарти за съответните медицински дейности, въведените в статистическата отчетност на лечебните заведения здравни индикатори и индикатори за качество на медицинските дейности, както и данни за осъществените от лечебните заведения дейности, заплатени от НЗОК по предходния договор на лечебното заведение с НЗОК.
Като индикатори за дейностт на медицинските заведения са предложени да се ползват резултатите от проучвани за удоволереността на пациентите по реда на съответната наредба; акредитационната оценка; демографски и социални индикатори за отдалечениете и труднодостъпни райони; индикатори свързани с продължително лечение и рехабилитация, отразяващи спецификата на тези медицински дейности, за разлика от медицинските дейности, свързани с активно лечение и др.
Комисии, към съответната районна здравноосигурителна каса, създадени със заповед на директора ще участват в избора на лечените заведения.
Да напомним, че настоящата Проектонаредба идва да замести Наредба № 2 от 25.03.2016 г., отменена през март 2017 г. с Решение № 3 на Върховният административен съд.